
Droga Neokatechumenalna
W naszej parafii istnieje obecnie 6 wspólnot neokatechumenalnych, którym posługują:
I wspólnota – o. Marcin Sylwan Wirkowski
II wspólnota – o. Tomasz Chmielewski
III wspólnota – o. Marcin Sylwan Wirkowski
IV wspólnota – o. Stanisław Cholewa
V wspólnota – o. Dariusz Nowicki
Aby wstąpić do wspólnoty należy uczestniczyć w katechezach zwiastowania, o których informujemy na bieżąco za każdym razem, gdy się rozpoczynają.
Historia Drogi Neokatechumenalnej
Francisco José Gómez Argüello Wirtz, urodzony w León (Hiszpania) 9 stycznia 1939 r., studiuje Sztuki Piękne w Akademii Świętego Fernanda w Madrycie, zdobywając tytuł profesora malarstwa i rysunku. W 1959 r. dostaje Nadzwyczajną Narodową Nagrodę w dziedzinie malarstwa. Po głębokim kryzysie egzystencjalnym dokonuje się w nim poważne nawrócenie, które prowadzi go do poświęcenia swojego życia Chrystusowi i Kościołowi. W 1960 r. wraz z rzeźbiarzem Coomonte i wizażystą Muñoz de Pablos zakłada grupę zajmującą się badaniem i rozwojem sztuki sakralnej „Gremio 62”. Mianowany przez Ministerstwo Kultury reprezentuje Hiszpanię w 1960 r. na Wystawie Sztuki Sakralnej w Royan (Francja). W tym samym czasie Kiko wystawia niektóre swoje dzieła w Holandii (Galeria „Nouvelles – Images”). Przekonany o tym, że Chrystus jest obecny w cierpieniu ostatnich tej ziemi, w 1964 r. idzie żyć wśród najbiedniejszych, w baraku z desek w Palomeras Altas, na peryferiach Madrytu.
W Palomeras Altas Kiko poznaje Carmen Hernández. Oboje żyją w środowisku biedaków, czują się przynagleni do znalezienia jakiejś formy przepowiadania, syntezy kerygmatyczno – katechetycznej, dającej miejsce formacji małej wspólnocie chrześcijańskiej. W ten sposób rodzi się pierwsza wspólnota wśród biednych. Ta wspólnota, ukazująca miłość Chrystusa ukrzyżowanego, staje się „ziarnem”, które dzięki ówczesnemu biskupowi Madrytu Mons. Casimiro Morcillo, zostaje posiane w parafiach Madrytu, a później w Rzymie i innych krajach. Powoli kształtuje się droga wtajemniczenia chrześcijańskiego dla dorosłych, odkrywająca i odzyskująca bogactwo chrztu. Kiko Arguello, Carmen Hernandez (zm. 2016 r.) i włoski ksiądz Mario Pezzi są dziś na poziomie światowym odpowiedzialni za Drogę Neokatechumenalną, a jest już ona obecna w 120 krajach na pięciu kontynentach.
Pierwsza wspólnota w Polsce powstała w Lublinie w 1975 r. za zgodą i błogosławieństwem ówczesnego Pasterza Diecezji Lubelskiej - bpa Bolesława Pylaka. Przyjął on ekipę katechistów przybyłych z Rzymu: Stefano Gennarini (do dziś jest odpowiedzialnym za Drogę w Polsce), o. Alfreda Cholewińskiego SJ (zm. 1988 r.) i Giulianę, katechistkę odpowiedzialną dziś za drogę w Korei. Katechezy rozpoczęły się w Wielkim Poście w kościele Ojców Jezuitów przy ul. Królewskiej. Powstały wówczas dwie równoległe wspólnoty. Wkrótce o. Alfred Cholewiński wraz ze Stefano rozpoczęli także katechezy w Łodzi za zgodą tamtejszego ordynariusza, bpa Rozwadowskiego.
W 1976 r. o. Alfred Cholewiński z katechistami lubelskimi otworzyli Drogę w Krakowie (zgodę na rozpoczęcie katechez dał Kard. Karol Wojtyła), a w 1977 r. za pozwoleniem Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski rozpoczęto katechezy w Warszawie. W tym samym roku katechiści z Lublina otworzyli drogę w Pile, Poznaniu, Gdańsku, Sokołowie, a także w Czechosłowacji, na Litwie, na Ukrainie i w Gruzji.
Źródło: http://archidiecezjalubelska.pl/blog/40-lat-drogi-neokatechumenalnej-w-polsce.
W latach 80-tych Droga Neokatechumenalna dotarła do Wrocławia.
Formacja w Drodze Neokatechumenalnej
Bracia przechodzą Drogę Neokatechumenalną w małych wspólnotach na różnych etapach, od prekatechumenatu do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Raz w tygodniu celebrowana jest Liturgia Słowa Bożego i Eucharystia, raz w miesiącu uczestniczą w konwiwencji, która jest spotkaniem z Bogiem poprzez wspólną modlitwę i przebywanie z braćmi i siostrami ze wspólnoty. Jest to trójnóg, na którym opiera się Droga: Słowo - Liturgia - Wspólnota.
Raz lub dwa razy w roku, w okresie Adwentu i Wielkiego Postu w parafiach gdzie jest Droga lub tam, gdzie proboszcz o to poprosi, głoszone są katechezy neokatechumenalne. W skład ekipy głoszącej wchodzą proboszcz lub inny prezbiter i katechiści świeccy. Katechezy trwają ok. 2 miesiące i skierowane są do dorosłych i młodzieży, będących w Kościele, jak i tych, którzy żyją z dala od Niego.
Wszystkie wspólnoty są zapraszane do głoszenia kerygmatu – Dobrej Nowiny o miłości Boga w Jezusie Chrystusie, umarłym i zmartwychwstałym – na ulicach, w szpitalach, hospicjach itd. w niedzielne popołudnia okresu wielkanocnego.
W niektórych parafiach raz w miesiącu (w niedzielę po południu) proboszcz albo inny prezbiter wraz z dwoma małżeństwami proponuje wszystkim młodym z parafii lub z całego miasta Skrutację Pisma Świętego zakończoną uroczystymi Nieszporami i Adoracją Eucharystyczną.
W czasie Adwentu i Wielkiego Postu w parafiach, gdzie są wspólnoty na etapie "Ojcze Nasz", celebrowana jest, otwarta dla wszystkich, Jutrznia z czytaniami z Godziny Czytań.
W ramach Drogi Neokatechumenalnej organizowane są spotkania powołaniowe. Ostatnie miało miejsce podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. pod Krakowem. Są to spotkania, podczas których młodzi mężczyźni, kobiety i całe rodziny wyrażają gotowość służby Kościołowi gdziekolwiek Bóg ich pośle. Podczas spotkania na Brzegach chęć wstąpienia do seminarium duchownego zgłosiło ok. 3 tys. mężczyzn., a 4 tys. kobiet zadeklarowało chęć wstąpienia do zakonu lub wyjazdu na misje. Rodzin z dziećmi gotowych do wyjazdu na misje ad gentes zgłosiło się ok. 2 tys.